Привіт. Це Вікторія, ми з вами зустрічаємося кожного тижня у листах про цікавості, які оточують нас у житті.
Попередні випуски можна прочитати у архіві.
Якщо ви хочете розповісти про листи друзям (за що я буду дуже вдячна) або потрапили сюди не через пошту, сторінка з формою підписки знаходиться за посиланням.
Соцмережі:
Телеграм-канал: https://t.me/toytakeorg
Twitter: https://twitter.com/toytakeorg
Facebook: https://www.facebook.com/toytakeorg
Email для зв’язку: toytakeorg@gmail.com
Саундтрек тижня: hurtom — Сарана.
Як ти?
Чорнетку цього листа розпочала ще тиждень тому, зараз повністю все переписую. Лист повинен був вийти 16 січня, але події вихідних знерухомили та легли важким вантажем, три дні не могла себе зібрати в купу, роботу робила на автоматі, будь-які інші дії були просто підтримкою життедіяльності.
14 січня в багатоповерхівку на Перемозі в Дніпрі влучила ракета Х-22. Розбирати завали закінчили 17 січня. Вдалось урятувати 39 осіб, з них — шестеро дітей, загинуло 44 особи, з них — пʼятеро дітей. 79 осіб, з них — 16 дітей, зазнали поранень (джерело). Фотографії Антона Шевельова (третій день).
У тому районі живе купа знайомих, колег колишніх та нинішніх. Болить за всю Україну, але коли це твоє рідне місто та будинок, поруч з яким ти ходила на обід впродовж трьох років, коли працювала в офісі неподалік — серце просто на друзки розбивається. Висловлюю найщиріші співчуття рідним та близьким загиблих.
UPD: Ще до відправки листа сталась жахлива трагедія в Броварах. Просто пекло. Щирі співчуття родинам і близьким загиблих.
На початку січня у мене був несподіваний відпочинок та діджитал-детокс, тому один лист пропустила. Але побачила по вашій активності, що це дозволило дочитати попередні. Тож все на краще. А потім ще один пропустила, але вже просто через заклопотаність.
Працювала тільки 3-4 січня, всі інші дні аж до дев’ятого була вихідна. На диво, добре відпочила, хоча не думала, що це можливо, мені зазвичай потрібно змінити картинку за вікном, щоб відчути нові сили. Знадобився добрячий болючий копняк, щоб відстати від себе повністю та закинути телефон подалі, але ж головне — результат.
Не робила майже нічого корисного, в останні дні відпустки не витримала і зробила генеральне прибирання у частині квартири, але навіть це було у задоволення, тому що повільно і від бажання, а не від необхідності.
Робила усілякі святкові речі: їла фондю, дивилась Гаррі Поттера, читала (це не святкова річ, але приємна), лягала пізно, спала довго. Сподіваюсь, ви також провели свята із задоволенням та хоча б крапелькою святкового настрою.
Отримати щось та допомогти
Це мій улюблений вид допомоги — коли купуєш щось для себе, але при цьому береш участь в якійсь гарній ініціативі. Готова придбати щось дорожче, якщо знаю, що відсоток з мого замовлення буде відправлено людям або організаціям, які цього потребують. Клас, загорніть два та зробіть все за мене, обожнюю таке.
Звичайно, я можу у Повернись Живим відправити 30 гривень і сама, але коли бачиш у звіті велику суму і знаєш, що там є твій внесок, навіть психологічно приємніше.
З такою опцією придбала дріпи у Aleksey Yudkevych, який їздить з медичними місіями. Побачила пост і відразу замовила, щоб підтримати закупку обладнання та обслуговування. Ніколи не заварювала каву таким способом, а спробувати хотіла.
Спробувала. Смак — як фільтр з кав’ярні, тому мені прям дуже добре, це моя улюблена кава на виніс. У пакетиках всередині така штука-мішечок, яка вішається на чашку. І просто заливаю кип’ятком. Колись я доживу до замороченої кави і якого-небудь модненького Chemex, але поки турка та ось такі дріпи, коли навіть турку ліньки ставити — це мій максимум.
Єдине, що сумно — нічого з цього не переробляється, і пакування, і ‘начинку‘ доводиться просто викидати. Щось зробити можна тільки з самою кавою — це органіка.
Також придбала свічки з вощини в Музеї темряви. Їх роблять незрячі люди — працівники музею, кошти з купівлі свічок спрямовуються на підтримку людей с порушеннями зору. З 17 по 24 січня також пропонують придбати набори свічок, щоб зібрати бійцям вибухотехнічної служби (НПУ Запорізької області) 10 балістичних окулярів та 1 шолом з протиуламковим забралом. У пості всі детали. Або можна скористатись прямим посиланням на набори.
Книжечки
По-перше, приїхала збірка Павла Вишебаби з автографом, і вона супер. Якісний друк, класні ілюстрації та затишні, щемкі вірші. Радію, що така ж поїхала одному з наших захисників. Під час замовлення була опція отримати свій примірник з автографом і сплатити ще один для захисника.
По-друге, дочекалась свою ‘Антологію українською поезії‘, але вона прийшла з браком. Оформила обмін.
Велика книжка, у мене ще не було книжок на 2000 сторінок. Є покажчик авторів з роками життя. Дуже сумувала, коли бачила купу ‘1937‘ у роках смерті. Чекає перегляду лекція про Розстріляне Відродження в курсі української літератури (розповідала про його придбання у цьому листі). Схоже, саме час її подивитись, як би боляче не було.
Спробувала бота Книжкові сили України, продала через нього зайвий примірник ‘Спитайте Мієчку‘, собі залишила тільки один, з автографом авторки. Бот супроводжує вас при заповненні інформації про книгу, після модерації вона з’являється в магазині https://bookforces.com.ua/
Коли книгу купують, вам приходить сповіщення та дані отримувача. Гроші перераховуються на потреби ЗСУ, тому це класний спосіб поділитись книжкою і зробити вклад у перемогу. За посиланням деталі проєкту та звітність.
А от ‘Конкурентна перевага‘ Майкла Портера поки що не продається. В тому сенсі, що я виставила її на продаж, але ніхто не купує :) Закинула її також в благодійного бота буккросингу, але він не активний з Нового року, сподіваюсь, у дівчини, яка його вела, все добре.
Можливо, просто передам цю книжечку в бібліотеку, знайшла інформацію про те, що вони приймають книжки від громадян. Це дуже класно, перевірю, як працює.
Також поставила амбітну (для мене) ціль 25 книжок за 2023 на Goodreads. Попередні цілі ніколи не виконувала, але читати хочеться і, як мені здається, є шанс її виконати в цьому році. Я читаю швидко, але мало часу. Тобто можу прочитати 20-30% книги за раз, але бувають тижні, коли вдається почитати тільки на вихідних.
Зараз звичка доволі стала, часто читаю перед сном хоча б трошки, тому вірю, що все вдасться.
Growth Design та Brave
Читаю розсилку Growth Design. Не знаю, навіщо, я не професіонал в дизайні та UI/UX. Можливо, саме для того, щоб вам принести звідти цікавого.
Дуже подобається формат — у кожному листі вони надсилають інтерактивний case study. Це такий комікс про дизайн сервісів чи застосунків, або якісь поради щодо продуктивності чи розповіді про наші biases (якщо я не виправила це українською, значить, так і не згадала влучний переклад).
Кожного разу цікаво відкривати наступний кейс, мало тексту, багато прикладів та картинок. Тому інформація сприймається легко. Один із прикладів — кейс про браузер Brave, який тепер стоїть у мене за замовчуванням. Давно хотіла не користуватись Chrome для особистих задач, після прочитання кейсу захотілось спробувати. Хоча вони навіть не рекламували сам браузер, а просто аналізували шлях користувача на його прикладі.
https://growth.design/case-studies/brave-browser-onboarding
Ще мені подобається, що кожний слайд — це не просто картинка, а текст можна скопіювати, тому що я завжди читаю ці кейсі з ноута і додаю незнайомі слова до DuoCards, щоб потім вивчити їх.
Куди віднести новорічну ялинку
Якщо у вас стоїть живе деревце, не викидайте ялинку на смітник, будь ласка. Краще віднести його до пункту прийому ялинок до 31 січня. Ялинки перетворюють на щепу, якою потім можна мульчувати ґрунт, щоб захистити його від промерзання та зберегти водний баланс.
Список адрес в Києві.
Список адрес в Дніпрі.
Я обрала ці міста, тому що аналітика говорить, що аудиторія розсилки переважно з них. Якщо ви проживаєте в іншому населеному пункті, спробуйте знайти такі пункти на місцевих сайтах.
У нас маленька ялинка з гілочок, але я все одно віднесу її на пункт, щоб правильно утилізувати навіть таку малечу. І перевірити, як це працює. В одному з місцевих чатиків побачила інформацію, що адреси — це не окремі пункти прийому дерев, просто це точка біля смітника або місце, де їх можна залишити, щоб комунальні підприємства могли організовано забрати. Шукаєте купу ялинок і складаєте туди.
Рубрика для жартів або гарних картиночок
10 кроків для протидії зміні клімату
Стаття з Екодії про те, що можна зробити краще у своїх щоденних звичках. Старенька, але актуальна. Переглянула — більшість я та моє оточення і так роблять. Але класний формат чек-листа, розбитого по категоріям, тому залишаю вам.
10 кроків для протидії зміні клімату
Хотіла показати, до речі, як цієї зими виростила цибулю на перо. Зазвичай просто ставила цибулини і вони проростали, але воно було якось незручно та непередбачувано для мене. А то були в Епіку (взагалі я його бойкотую, але так сталось, що потрібне було тільки там) і взяли пакетик маленьких цибулинок. Виглядає ось так:
Кинула в горщик навіть не половину, набагато менше. І воно дуже гарно і без проблем виросло. Купа зеленої маси, відростає швидше, ніж використовується. Я зараз ріжу зелену цибульку всюди, куди можна приткнути. Сподобалось більше, ніж ставити на перо ті ж цибулини, що беремо в магазині. Я вже не кажу, що це вигідніше, він не псується і не потрібно кожного разу брати пучок у пластиковій упаковці.
Ще він мене мотивує. Коли щось не виходить з квітами, то дивлюсь на цибулю і думаю: ‘Ну от, цибулю ж виростила, значить не така вже і жахлива садівниця. Якщо хтось спитає, чи ти здатна на щось, то є докази — ось цибуля, вона росте‘ :D
Міні-новини
У мене вказано розповісти вам про ігри українського розробника shostak.games, який зараз захищає Україну, тому що на всі його ігри в Steam були знижки, але поки я писала цього листа, знижки закінчились. Тим не менш, підтримуйте українські ігри, можна купувати їх і без знижок, нещодавно придбала дуже недорогу Press Any Button. Правда, ще не грала.
Сам Стас у твіттері розповів, що купівля зі знижкою та потім публікація відгуку з боку геймерів допомагає розповсюдити гру, вона частіше з’являється в рекомендаціях інших. Тобто підтримувати розробника не обов’язково суто покупкою за повну ціну.
У цьому листі розповідала, як підписатись на куратора PlayUA, щоб бачити у Steam ігри українського виробництва.Приїхали марки грудня. Ну краса.
Худюшка! Моя нагорода за навчання. О, як я її чекала. Накатала з приводу отримання пост в LinkedIn. Разом з худі була гарненька листівка з вітаннями від команди Google Cloud.
Чесно кажучи, думала, що я занадто швидко проходила курси, щоб щось засвоїти, але ні — на тому тижні на роботі була ситуація, коли зрозуміла, що набагато впевненіше почуваю себе в середовищах GCP, ніж було до цього. Ну, в тих, з якими не працюю щоденно.
Куди віддати речі
Неодноразово бачила в соцмережах запити та питання про волонтерів та організації, яким можна віддати одяг. Platforma створила консолідований список по деяким містам та додала акаунти організацій, які працюють по всій Україні. Можливо, вам стане в нагоді.
Пам’ятайте, що речі, які ви хочете віддати на благодійність, повинні бути без плям та дірок. Якщо ви б самі не стали носити такий одяг чи користуватись постільною білизною, рушниками, краще утилізувати або використати для інших цілей — наприклад, віддати на сітки, зробити килимки, пожертвувати притулкам для тварин. ‘Україна без сміття‘ приймає текстиль на високотемпературне спалювання.
Операція ділення: куди віддати речі, щоб допомогти переселенцям
88 днів пекла
Ігор Талалай створив візуальну історію про 88 днів, які провів у полоні фільтраційної системи окупантів. У мене подвійні відчуття від такого способу донесення інформації. З одного боку — гарні малюнки, англійською, тобто можна показати друзям за кордоном, зрозумілий перебіг подій. Але з іншого — у мене не завмерло нічого всередині, коли дочитала до кінця. Тому що переглядається, як мультик або комікс, як щось розважальне. Хоча ситуація жахлива.
Можливо, я просто вже зовсім дерев’яна стала від надлишку емоційних переживань.
I spent 88 days in Russia's filtration system in Ukraine
Хоч щось для перемоги
Класний тред з варіантами ваших дій, які наближають перемогу. Читайте також коментарі, там є купа ідей.
Подкасти
Значить, ходила я перед новим роком на станцію сортування, а йти далеченько, тому встигла переслухати багато подкастів. Тепер ви будете вимушені дізнатись про всі.
Як війна творить спільноти
Випуск подкасту ‘Менталочка‘ від Radio SKOVORODA. Олексій — дуже терплячий слухач, Яна часто його перебивала, але на якість розмови це не вплинуло. саме завдяки його здатності вести якісний діалог, як мені здається. Приємно слухати, встигли багато чого обговорити — і можливості, які надають спільноти, і допомогу, яку можна обрати та отримати таким чином, і навіть секти та причини їх існування.
Як подорожує Санта Клаус
Подкаст Юрія Марченка (пам’ятаєте його песика Агамемнона?) про подорожі ‘Дикі мандри‘. Це був пілотний випуск для мене, до цього не слухала, але бачила багато схвальних відгуків. З початком війни подкаст перестав оновлюватись, тому можна послухати архівні випуски. Вони російською і я мала сумніви, чи залишати його в розсилці, але що ж робити, коли ми продукували просто купу російськомовного контенту до війни. Сам випуск дуже приємний, а тому не дратував. Тож вирішила залишити на ваш розсуд.
Як подорожує Санта Клаус та звідки взявся Новий рік
Що пили українські козаки
Випуск ‘Українських винних історій‘, який спростовує міф про те, що козаки на Січі були п’яницями та вживали неякісний алкоголь. Всього 15 хвилин, але аж заслухалась. Вирішила не оминути увагу й інші випуски, тим більше що подкаст оновлюється регулярно.
Чому ми жартуємо, коли навколо війна?
Начитка статті Куншт про те, як нас рятує гумор в умовах війни в подкасті ‘Буде тобі наука‘. Дуже зручно, якщо немає часу або бажання читати текстову версію. Єдиний недолік для мене — звучить, як аудіокнига, тому важче сконцентруватись, ніж на розмовних подкастах, але це мої проблеми. Тим більше, випуск довжиною всього 5 хвилин.
Стаття: Щоб не плакать: чому ми жартуємо, коли навколо війна
Аудіо: Чому ми жартуємо, коли навколо війна?
Чи є блог літературою?
Це один із випусків, які шукала за ключовими словами, тому не зі свіжого, дата публікації — 8 жовтня 2020. Подкаст називається ‘Neolit 2.0. Сучасна класика‘. Класна тема, дуже цікава, наче добре почали, але потім щось пішло не так. Я навіть написала обурливий коментар для себе, щоб не забути (Snipd не дуже дружить з українською саме на картках випусків чомусь, тому на заголовок не звертайте):
Вже не пам’ятаю, про які вставки йшла мова, але так, у якості прикладу вони згадали Юрія Дудя і мене прям дуже тригернуло. Бачу, що є нові випуски, дам ще один шанс якомусь від грудня 2022 і якщо там не все гаразд, то не буду слухати. Але як все добре починалось.
Як працюють хороші книги та подкасти
Розмова з Богданою Неборак в подкасті ‘Парк культури‘ від Radio SKOVORODA. Насичена, змістовна розмова, дуже приємно слухати освічених, розумних жінок. Розмовляли багато про літературу та подкастинг в Україні, про традиції святкування Різдва, про культурний код, колядки та окремих персоналій, які вплинули на гостю.
Богдана Неборак: як працюють хороші книги та подкасти
Personal brand and awkward silence
Останній, обіцяю. У мене стійкий намір в цьому році більше слухати подкастів англійською. Тому що читаю непогано, дивлюсь відео теж без проблем, але як слухаю — то часто втрачаю сенс. Мені здається, причина чисто у відсутності звички. Включила випуск подкасту Soft Skills Engineering, а він виявився чудовим саме для моєї мети. Розмовляють зрозуміло, навіть якісь жарти вихопила, доволі повільно, при цьому для англомовних подкастів часто є текстова версія, або хоча б згенерований транскрипт, як у моєму подкастоприймачі. Він ще вміє розбивати випуск на окремі частини з текстовим поясненням, взагалі супер.
І тут не було багато незнайомої або спеціалізованої лексики. Коли слухала випуск The Ezra Klein Show про війну, там було важче саме через багато нових для мене слів та виразів. Хоча я вже встигла поповнити словник військової лексики, поки читала новини впродовж усього року, все одно доводилось продиратись крізь той випуск. А з Soft Skills Engineering такого немає, навпаки — дуже легко слухається.
І тема універсальна та цікава:
Episode 334: Personal brand and awkward silence
Підтримка розсилки
Багато хто з вас радів відкриттю розсилки і я чую весь час, що українського контенту не вистачає. Перша поштова цікав’ярня — один із видів такого контенту, я сподіваюсь започаткувати ще декілька джерел інформації. Але її важко просувати через те, що на старті людина повинна довіритись тобі та залишити свою пошту, на це готові не всі.
З іншого боку, по рекомендаціям приходять частіше, тому що не так страшно. Якщо мій друг вважає продукт класним, я скоріш за все прислухаюсь і хоча б спробую. У цьому і полягає моє прохання. Будь ласка, порекомендуйте розсилку, якщо вона вам подобається.
Сторінка підписки через пошту (рекомендовано, бо кожен лист про нового підписника робить мене щасливою пандою): https://toytakeorg.substack.com/welcome
Канал (дублюю посилання на листи і додаю бонусні штуки): https://t.me/toytakeorg
Залишаю для вас шаблончики для соцмереж, якщо вам просто не вистачає картинки для повного щастя :) А тут короткий опис.
Дякую 🤗
На смерть ворогам
Повернись Живим: https://savelife.in.ua/donate/
Фонд Сергія Притули: https://prytulafoundation.org/uk/home/support_page
United24: https://u24.gov.ua/
Вишибанки: https://vyshybanky.com/
Банка від Музею темряви на захист очей бійців: https://send.monobank.ua/jar/7NLQep3fQb
Все буде Україна 🇺🇦