Привіт. Це Вікторія, ми з вами зустрічаємося щоп’ятниці (або ні) у листах про цікавості, які оточують нас у житті.
Попередні випуски можна прочитати у архіві.
Якщо ви хочете розповісти про листи друзям (за що я буду дуже вдячна) або потрапили сюди не через пошту, сторінка з формою підписки знаходиться за посиланням.
Соцмережі:
Телеграм-канал: https://t.me/toytakeorg
Twitter: https://twitter.com/toytakeorg
Facebook: https://www.facebook.com/toytakeorg
Email для зв’язку: toytakeorg@gmail.com
Саундтрек тижня: Gregory Alan Isakov — San Luis.
Як ти?
Хотіла б вибачитись, що випуск не вийшов в п’ятницю, але мені дозволили :D Провела опитування вчора в телеграм-каналі, більшість відповіли ‘Можна‘ на моє запитання ‘А можна я вже не буду сьогодні робити розсилочку, а зроблю завтра?’:
Дякую вам за це, я із задоволенням відпочила і сьогодні сіла за цікав’ярню зі свіжими силами.
По фізичному стану тиждень був дуже млявим. Звичайний power nap після роботи затягувався на півтори години замість звичних двадцяти хвилин. Вже розповідала, що п’ю на ніч заспокійливе, щоб уникнути бруксизму, але сон стає дуже важким. Сьогодні, у ніч з п’ятниці на суботу, випила лише одну пігулку і легко встала до десятої. Тобто справа все-таки в кількості, хоча це звичайна валер’янка, але ось так вона на мене діє. Але і не пити не можу, тому що відчуваю тиск на зуби, коли прокидаюсь після power nap. Це означає, що через стрес я у глибокій фазі сну несвідомо дуже сильно стискаю щелепу. Щоб не пошкодити зуби, вживаю заходів.
Power nap — це короткий денний сон у той період, коли ви відчуваєте найбільшу втому та сонливість. Ставлю таймер або будильник на двадцять хвилин і лягаю поспати. Важливо виділяти саме 20-хвилинний проміжок, щоб прокинутись бадьорим, а не з питанням: ‘Де я і який сьогодні рік?‘ Встигаю і заснути, і навіть іноді бачу якісь сни. Після цього є сили ще щось робити. Зазвичай практикую такий короткий сон після роботи, щоб трошки перезавантажитись і ще пожити життя. Бо помічаю, що якщо відчуваю потребу, але відмовляю собі в power nap, то якість будь-якої справи, якою я вирішила зайнятись після роботи, значно падає. Не можу зосередитись, думки блукають, відчувається втома та слабкість.
Таку штуку можна практикувати і під час робочого дня, якщо вам дозволяє рід діяльності. Бачила ролик від Grammarly (посилання на LinkedIn), у якому згадують різні типи колег в офісі, в тому числі і той, хто постійно на power nap. Таким чином компанія хотіла показати, що це не просто не заборонено, а навпаки — для денного короткого сну облаштовані спеціальні місця.
Так от мій короткий сон перетворювався на півторигодинний. Лайфхак: якщо ви відчуваєте, що 20 хвилин недостатньо і хочете поспати довше, такий сон повинен тривати 1.5 годин, або більше, але тоді наступний проміжок теж повинен бути півтори години. Тобто 3 години, далі 4.5 години… Цикл сну триває півтори години і якщо його дотримуватись, то ви не будете почувати себе розбитим після того, як прокинетесь. Після того, як прокинулась, збиралась та підключалась до тренування. Дивний розпорядок, так, але якщо б не спала, то була б дуже млявою на тренуванні.
Відчуваю, що після перемоги потрібно буде докласти неабияких зусиль, щоб відновити режим та нормальний сон. Поки що мені це не вдається, і я стараюсь нічого від себе не вимагати.
Світло наприкінці тижня
У неділю сходили на стендап: Влад Галицький перевіряв свій сольник. Було дуже приємно та смішно. Влад пише в стилі ванлайн: короткі жарти на два-три рядки. У нього це виходить дуже стильно — багато жартів на ‘подумати‘, на фантазію, коли ти спочатку не зрозумів, а через секунду як зрозумів! Це відчувалось і під час виступу: бувало таке, що жарт вже прозвучав, а люди ще ‘досміювали‘ його.
Створити концерт з ванлайнів — ще той челенж, але Влад майстерно з ним впорався. Додали інтерактиву, на розігріві був Дмитро Тетерущенко, який дуже подобається мені як ведучий, тому що він класно комунікує з залом, дотепно імпровізує, у нього це завжди виходить легко та невимушено.
І ще було кілька дрібниць, які навіть складно пояснити: екран, який рахував жарти та віднімав їх, якщо реакції залу не було. Та вода. Багато води, яку Влад віджав з виступу і виніс на сцену :) Я ж кажу, складно пояснити.
Як водиться, частину прибутку направили на ЗСУ, додатково провели аукціон — чашку, яку Влад привіз з Діснейленду, було продано за 750 грн. Всі кошти також на армію.
Влад, Дмитро та взагалі вся мануфактура гумору ‘Світло наприкінці тижня‘ відвідує інші міста, тож якщо ви не в Дніпрі, можна слідкувати за інстаграмом Світла або сайтом і ловити анонси на заходи у вашому місті.
This Dog Exists
Американський притулок для тварин Wags & Walks пропонує гру: треба з чьотирьох цуциків обрати фотографію, на якій зображено справжнього песика. Всі інші сгенеровані AI. У мене вийшло вгадати 65 разів поспіль без помилок.
Якщо ви вгадалі, під фото з’являється напис ‘Adopt me‘, тобто справжнього песика закликають забрати додому і піклуватись про нього. Дуже прикольний інтерактив.
Посилання: https://thisdogexists.com/
Радіодиктант
9 листопада вся країна писала радіодиктант. Я не встигла, тому що потрібно було зробити терміново задачу по роботі, але потім почитала і сам текст, і враження від написання — особливо по твіттеру було помітно, як всі розчулились.
За посиланням репортаж про диктант на Суспільному: Радіодиктант національної єдності-2022: як пройшов найбільший флешмоб з популяризації української мови
Рубрика для жартів або гарних картиночок
Як прочитати 100 книг за рік
Цікава стаття, у якій три героїні розповідають, як їм вдається читати 100 або більше книг на рік. Деякий час тому я перестала гнатись за кількістю. Ставлю якусь мету в Goodreads, але невеличку і не засмучуюсь, навіть якщо вона не виконана. Можу сказати, що всі поради, які запропонували дівчата, працюють. Та треба підлаштовувати їх під реалії. Раніше багато читала, поки їхала на роботу або з роботи. Зараз працюю віддалено, тому знаходжу інші привіди почитати: наприклад, перед сном або вранці на вихідних.
Зараз маю іншу мету: дочитати книги, які у процесі, щоб зменшити кількість тих, які читаю одночасно. Зрозуміла, що одночасне читання працює для мене чудово до моменту, коли я захоплююсь і перестаю слідкувати за їх кількістю. Зараз Goodreads фіксує вісім книг. Із них активно читаю одну, для книжкового клубу, інші почала і просто не закінчила. Тому хочу до кінця року зменшити їх кількість. Для цього не починаю нових, поки не дам раду тим, що вже є.
Міні-новини
На роботі наступного тижня святкуємо день народження компанії. Вже почався благодійний книжковий аукціон, виставила кілька своїх книжечок, одну купили: ‘Назви мене своїм ім’ям‘, про яку розповідала у цьому листі.
Після питання про інші україномовні розсилки, які ви читаєте, отримала коментар з рекомендацією Startups are hard. Це колишня розсилка, а зараз подкаст Макса Іщенка, засновника DOU та Djinni. Кілька днів тому з’явилась новина, що подкаст іде у відеоформат. Можна підписатись, якщо вам у відео зручніше сприймати інформацію.
Приїхали вітамінки разом з комплексом против стресу, про який ми з мужиком вже жартували у попередньому листі. Починаємо прийом, випили перший раз, повертаємось після обіду працювати, через деякий час поруч з домом проїжджає гучна машина, я лякаюсь, бо шибки дрижать так, як при вибухах або ППО. Чоловік каже: ‘Ну все, можна не приймати ті пігулки від стресу, бачиш, не допомагає‘ :D
На відміну від пігулок, проєкт ‘Мені краще‘ допомагає українцям відчути себе краще та надає психологічну допомогу. Кожного тижня проводять психологічні групи підтримки та практикуми. Участь за вільний донат. Не була на зустрічах, але побачила рекомендацію у людини, якій довіряю, тому якщо для вас актуально, можна спробувати: https://www.instagram.com/meni_krashche/
Нарешті спробувала ghost — це платформа для створення статичних сайтів. До цього я розглядала Hugo для створення власного сайту, але з ghost справа точно піде швидше, він має більш приємний інтерфейс та інтуїтивно зрозумілі налаштування. Поки що розбираюсь та потихеньку все налаштовую, може нарешті з’явиться сайт. Мені сподобався функціонал постів/листів, тому розсилка також, скоріш за все, переїде. Сподіваюсь, стане тільки краще.
Мужик грається з Raspberry Pi і встановив на неї ігри стародавніх цивілізацій. Я побачила Маріо і заплакала тридцятирічними ностальгійними сльозами. До речі, скільки років пройшло, а руки пам’ятають. Навіть секретні труби та цеглинки з грибочками/квіточками або секретними монетами. Дивина.
Подивились Snatch англійською. Якби не субтитри (також англійською, але хоча б можна було щось прочитати), я б не зрозуміла половини фільму. Дуже насичений коктейль різних акцентів, вимов та мовних обертів.
Reclaim
Reclaim — це застосунок для управління календарями та розкладом. Користуюсь ним, щоб синхронізувати робочий та персональний календар. Також він автоматично бронює десять хвилин Decompression після кожної зустрічі, щоб між ними був проміжок для того, щоб випити води. Особливо актуально, якщо у вас багато зустрічей.
У доковідну епоху, коли всі працювали в офісі, часто стикалась сама і чула від колег, що при бронюванні зустрічей ніхто не залишає проміжку після попередньої, іноді не встигаєш перейти з однієї переговорки в іншу, про чай/каву вже мови не йде.
При віддаленій роботі навіть переходити між переговорками не потрібно, але це не означає, що нам не потрібен час для переключення хоча б між контекстами.
Цього тижня спробувала користуватись тасками, які вбудовано в Reclaim. Мені сподобалось, що він не просто пропонує вести список, а ти відразу вказуєш, коли дедлайн, скільки часу тобі потрібно та коли це потрібно зробити — впродовж робочого дня чи ні. Після створення таски Reclaim відшукає у календарі вільний слот та вбудовує таску туди. При бажанні можна вказати додатковий час, якщо вам його не вистачило. Мені зручно, що за замовчуванням він робить ці блоки вільними у календарі, тобто якщо хтось буде бронювати зустріч, блоки з завданнями не стануть на перешкоді. Просто зможете обрати інший час для виконання завдання.

Користуюсь Reclaim доволі давно, безкоштовна версія поки покриває всі мої потреби — синхронізувала два календарі, додала щоденні задачі, які Reclaim сам переміщує, якщо у мене рухається розклад. Наприклад, кожного дня заброньовано блок для обіду, але якщо до/після з’явилась зустріч, ланч також пересунеться. Таким чином у мене завжди є час поїсти, навіть якщо день насичений.
Є реферальне посилання для реєстрації, якщо теж вирішите спробувати: https://reclaim.ai/r/s/PnKnF
Приїхало
По-перше, не показала вам ‘Тамплієрів‘ Сергія Жадана. Замовляла в Сенсі.
39 віршів про війну, яку ніхто не оголошував, про біль, із яким ніхто не може впоратися, про любов, від якої ніхто не може відмовитися, та надію, на якій усе тримається.
По-друге, марочки, листівки та конверти. Забрала з котиками ЗСУ, Кримський міст, конверт ‘Весна настане знову!‘ та листівку Peace.
Час розсилки
Спитаю у вас, і разом спробую функцію Substack, якою ніколи не користувалась. Отже, опитування.
Питаю, тому що помічаю, що у п’ятницю не завжди встигаю відправити лист. Може вам без різниці, і я тоді буду його без поспіху робити на вихідних і надсилати відразу, або у понеділок.
А якщо різниця є, тоді коригувати свій час та навантаження таким чином, щоб не відправляти його опівночі.
Як упорядкувати домашню бібліотеку
Стаття на Тиктор про застосунки, які дозволяють навести лад у своїх книжках, як фізичних, так і електронних. Чесно зізнаюсь — з перерахованих програм для обліку книжок користувалась тільки Goodreads.
Загалом мій стек складається з:
* Goodreads для списків ‘Читаю‘, ‘Прочитала‘, ‘Хочу прочитати‘;
* Moon Reader для Android, щоб читати книжки з телефона, але це трапляється рідко, віддаю перевагу паперу або Kindle;
* Calibre на десктоп для упорядкування бібліотеки, особливо електронної. Це дозволяє мені знати, які книги у мене вже є, бо кілька разів були ситуації, коли я купувала електронну книгу знов, хоча вона у мене була, тому тепер веду облік. Ще в процесі налаштування Calibre під себе, як закінчу — покажу.
Як упорядкувати домашню бібліотеку. Ідеї та додатки
Підтримка розсилки
Буду залишати у цьому розділи реферальні посилання та усілякі монобанки, за допомогою яких можна підтримати розсилку.
Refind: сервіс відправляє кожного дня посилання на статті за вибраними темами. Теми, кількість щотижневих листів та час отримання ви обираєте самостійно. Посилання для реєстрації: https://refind.com/toytake?invite=b26c0c5e6b
Виявляється, набрати 20 рефералів — найскладніше завдання у світі, тому завжди буду публікувати це посилання першим. Дякую, що використовуєте його!DuoCards: застосунок для вивчення англійських слів методом інтервальних повторень. Якщо зареєструєтесь за посиланням, отримаєте місяц преміум-доступу: https://app.duocards.com/i/e3844e0bf2ad
Reclaim: сервіс, за допомогою якого я керую своїми календарями та розкладом. Посилання для реєстрації: https://reclaim.ai/r/s/PnKnF
iTalki: сервіс для пошуку вчителя іноземної мови. Якщо зареєструватися за посиланням, ви отримаєте 5$ на рахунок для сплати уроків: https://www.italki.com/i/ref/GdfGec
How to be really organized
Подивилась відео Grace Beverley — це підприємець, письменниця та інвестор з Лондона. Вона розповідає, як планує свій час та залишається продуктивною.
Відразу скажу: мені не подобається ідея суперпродуктивності та бажання втиснути у свій день якомога більше справ. Я все ще шукаю свою формулу, але вже зрозуміла, що мені не комфортно, коли я зробила менше, ніж запланувала. Тому я просто планую менше, а не намагаюсь робити більше.
Тим не менш, цікаво було подивитись, тому що:
а) британський акцент з особливостями вимови, я продиралась крізь слова та вирази, але це корисно;
б) завжди можна взяти якісь ідеї, у цьому випадку мені сподобався спосіб використовувати паперовий щоденник разом з електронним. Є календар, є електронний тудушник, але все одно переносити свої справи на день на папір, щоб фізично їх ‘відчути‘;
в) у неї класна енергетика, приємно слухати, відчувається впевненість.
Книжечки під час війни
До речі, наскільки я не люблю Goodreads та не раджу його зайвий раз (популярність та давність самого сервісу породили великого неповороткого монстра, яким стало складно користуватись), за його допомогою можна робити класні штуки. У блозі Вадима Клименко опубліковано статтю про те, що читали українці під час війни, топ прочитаного за воєнний час та доволі детальна статистика по книгам та видавництвам.
Таку статистику є можливість зібрати через API Goodreads, ‘домовитись’ з яким, наскільки зрозуміла з посту, було також не просто, тож дякую Вадиму за цікавий пост та зусилля, завдяки яким він з’явився.
Книжечки під час війни: що читають в українському гудрідз
Не в листі
Це рубрика з посиланнями, які я переглядала, але не включила в лист через якісь причини.
5 Best Time Management Hacks for Customer Support Teams, тому що специфіка роботи та склад сапорт-команд настільки різноманітні, що неможливо застосувати всі рекомендації для кожної з них;
Чому ми втратили здатність зосереджуватися та як це виправити, тому що незрозуміло, що з цим робити. Це короткий зміст книги, і я розумію, що він повинен спонукати прочитати повний текст, але все одно очікую, що навіть у тезах зможу знайти щось корисне. Це не той випадок.
На смерть ворогам
Повернись Живим: https://savelife.in.ua/donate/
Фонд Сергія Притули: https://prytulafoundation.org/uk/home/support_page
United24: https://u24.gov.ua/
Госпітальєри: https://www.hospitallers.life/needs-hospitallers
Вишибанки: https://vyshybanky.com/
Все буде Україна 🇺🇦
Reclaim - продано) зареєструвався по рефералці.
Дякую за розсилку.