Привіт. Це Вікторія, ми з вами зустрічаємося кожного тижня у листах про цікавості, які оточують нас у житті.
Попередні випуски можна прочитати у архіві.
Якщо ви хочете розповісти про листи друзям (за що я буду дуже вдячна) або потрапили сюди не через пошту, сторінка з формою підписки знаходиться за посиланням.
Соцмережі:
Телеграм-канал: https://t.me/toytakeorg
Twitter: https://twitter.com/toytakeorg
Facebook: https://www.facebook.com/toytakeorg
Email для зв’язку: toytakeorg@gmail.com
Саундтрек тижня: Білий Бо — Танок.
Як ти?
Разом із наближенням кінця року з’явилось бажання наводити порядок. Не в квартирі, що ви, це вже занадто. Захотілось якось структурувати свій цифровий мотлох. Думаю, це в мене маніакальна фаза, тому що такі спроби вже були і зазвичай це закінчується ніяк. Але на роботі старі тікети порозгрібала, хоч якась користь.
І запхнула бажані книжки з телеграму та нотаток у Goodreads, щоб вони були в одному місці. Як показує практика, я того списку зовсім не дотримуюсь, але мій невротичний тип особистості (як каже моя психотерапевтка) потребує просто усвідомлення того, що все акуратно складене.
На роботі минув онлайн-корпоратив. Грали в інтелектуальні ігри, вітали один одного зі святами, провели конкурс на найкращий новорічний капелюшок та провели благодійну лотерею. Виручені кошти (13 800 грн) передамо сім’ям внутрішньо переміщених осіб. У конкурсі перемогла я, але фотографію не покажу, бо соромлюсь. Скажу тільки, що у мене був капелюшок-дракон і я його спеціально для конкурсу шукала. Чому дракон? Тому що все інше було китайське та жахливої якості. Дракон також китайський, мабуть, але доволі приємний і, як виявилось, приносить удачу в корпоративних конкурсах.
Ще зустрінемось командою в ресторації, щоб побачити ноги один одного після року зустрічей по відеозв’язку, і можна ставити галочку навпроти пункту ‘Колективні святкування 2022‘. Наступні два тижні постараюсь не виходити з дому так довго, як тільки зможу.
Щодо настрою впродовж тижня — він був стабільним, як гойдалка в урагані. Тому я багато читала та знов почала грати, бо це мене добряче відволікає. Для швидкого дофаміну — Minion Masters, це моя guilty pleasure. Я можу впевнено говорити, наскільки примітивна та недолуга ця гра, але over 500 награних годин більш красномовні. Там короткі катки, по 3-5 хвилин. Виграв кілька разів — і пішов далі своїми справами займатись (тобто лежати). Ще відкривала Don’t Starve та Rusty Lake Hotel. Та награла кілька годин годин в Скайрім. Він на мене діє так само, як Firewatch, я там відпочиваю. The Witcher також, але я не ставила оновлення, тому що не визначилась, бойкотую CDPR чи ні, тож не граю в нього поки що.
А, і шахи. Щоденно вирішую пазли в Chess.com. Якщо не вистачає, то йду в Lichess і граю там, поки не набридне.
Застосунки з іноземними словами
У мене щось пропала була мотивація вчити англійську, але потихеньку повертаю. Правильніше буде сказати, що не пропала зовсім, а просто чим більше я вчу, тим більше розумію, скільки ще потрібно вчити. Така собі екзистенційна криза.
Я трошки відпочила від уроків з викладачем, бо останні кілька тижнів була зовсім безініціативною, не виконувала домашніх завдань, не пропонувала ніяких ідей. Мені здається, що і працювати зі мною такою не дуже приємно, але у мене суперовий вчитель, який знаходить способи зацікавити мене навіть у такому стані.
Якщо ви шукаєте викладача онлайн, можу рекомендувати Кріса. У нього є профіль на iTalki, ви можете просто забукати пробний урок. Нагадую, що якщо зареєструватись за цим посиланням, отримаєте 5$ на рахунок.
Поки не брала уроки, шукала різні способи повернути мотивацію та цікавість до активного вивчення мови. Не переставала дивитись відео та читати англійською, але це не регулярні активності. Мені потрібен був якийсь маленький крок, який дасть відчуття, що маю прогрес та водночас не буде обтяжливим за часом та зусиллями.
Так я повернулась до застосунків. Інтервальні повторення працюють для мене найкраще, тому коли мова йде про словниковий запас, використовую джерела, які діють за схожими методами. Ви можете знати Anki, це найвідоміший сервіс, який надає можливість створювати картки з будь-яким змістом. Але зараз мені складно підтримувати Anki, бо туди треба вносити нові картки руками, тому я обрала дві програмки, які роблять всю роботу за мене.
Drops. Надають рік безкоштовного доступу українцям, умови описані за посиланням. Тут я вчу англійську та французьку. Є набори карток за темами, ви обираєте, чи вчити це слово, чи пропустити. Ті слова, які позначені для вивчення, випадають у різних комбінаціях: треба співставити слово та картинку, зібрати слово з окремих частин, потім з окремих букв, потім зібрати по буквах… Поступово ви запам’ятовуєте, як читається та пишеться слово чи речення.
Для мене також класно працює гейміфікація, тут вона є у вигляді челенджів та ачівок. Їх видають за навчання кожного дня без перерв, за кількість вивчених слів, у грудні також є святкові бейджі за кількість учбових сесій або за вивчення зимових чи святкових тем. Ось так виглядають мої:
Дуже класний дизайн, надзвичайно приємний. Власне, тому і рекомендую, бо методика не нова, таких застосунків купа, але цим прям хочеться користуватись.
DuoCards. Тут краще видно, як працюють інтервальні повторення. Вам показують карточку зі словом, на зворотньому боці переклад. Якщо ви його знаєте — то свайпаєте вправо. Якщо ні, то вліво. Відповідно до цього слово з’явиться вдруге через короткий або довгий проміжок часу. Якщо зареєструєтесь за посиланням, отримаєте місяц преміум-доступу: https://app.duocards.com/i/e3844e0bf2ad
Тут вчу англійську та азербайджанську. В англійській ускладнила собі задачу і переклад не просто проговорюю в голові, а набираю його на клавіатурі. Якщо повністю співпадає, тоді свайпаю вправо.
Гейміфікацію також включили: треба нагодувати мамонта. Вчите слова, набираєте вогники — при досягненні наступного рівня мамонт щось отримує на свій острівок: озеро, гори, дерева тощо. Облаштовуємо мамонту побут.
Слова можна додавати з матеріалів, які є у самому застосунку — готові набори, відео та тексти. Або поставити собі у браузер доповнення і додавати у свою колекцію слова, які зустрічаються вам у статтях, книжках чи повідомленнях.
Взагалі це окремий кайф — коли слово, яке ти зараз активно вчиш, зустрічається потім у розсилках, статтях чи відео. Я завжди така: ‘О, я тебе знаю!‘
В обох програмках у мене мінімальний час учбової сесії — п’ять хвилин. Коли є настрій та бажання — роблю більше. Але навіть якщо робити тільки п’ять хвилин, але щоденно — вже відчуваю, що рухаюсь.
Як почати читати англійською
Слухала мало подкастів на цьому тижні, але ось цей випуск дуже класний. Іноді я шукаю подкасти просто пошуком за ключовими словами, якщо мені хочеться знайти розмови на якусь конкретну тему. Саме так сталось з цим випуском.
Він називається ‘Як почати читати англійською чи іншою іноземною мовою?‘ Оля Штець розповідає про свій досвід і відповідає на всі питання, які можуть виникнути в процесі. Дає багато прикладів і конкретних творів, з яких варто починати, і магазинів, де можна купити книжки, описує типові проблеми та помилки новачків, розповідає, чи допомагає читання у вивченні мови.
Посилання на Google Podcasts та на Snipd. На інших платформах шукайте випуск під назвою ‘Як почати читати англійською чи іншою іноземною мовою?‘ у подкасті Ш(чи)тець.
Я свого часу прочитала першу частину ‘Гаррі Поттера‘ в оригіналі. Думала, що це буде виклик, поставила собі не амбітну ціль кількості сторінок у вигляді 1% на день. Але виявилось, що там все доволі легко, тому я прочитала його швидко. Потім почала читати ‘How to take smart notes‘, зупинилась на 15% та закинула її. Треба повернути :)
Зараз читаю тільки статті (в основному завдяки Refind, який кожного дня їх мені надсилає), після прослуховування подкасту виникло бажання додати в свій читацький раціон і книжки англійською. Новий рік — гарний привід, щоб дати собі таку обіцянку.
Як скачати свої дані та видалити акаунт у Twitter
З твітером щось відбувається з моменту, коли його придбав Ілон Маск, тому багато хто вже зараз створює акаунти у Mastodon. Децентралізована соцмережа стрімко набирає нових користувачів.
Тому залишаю посилання на інструкцію, як скачати свої дані та видалити свій акаунт. На випадок, якщо вам знадобиться. На мій Mastodon посилання поки не залишаю, бо там тільки листи та ті ж повідомлення, що і в Twitter.
How to download your Twitter data and delete your account
Якщо не знаєте, що таке Mastodon, відео у допомогу:
Українські полярники
На HappyMonday вийшла стаття з розповідями українців, які працюють на антарктичній станції «Академік Вернадський». Є погляд не тільки науковців, а також кухаря та лікаря. Дуже цікаво.
«Я працюю в Антарктиді»: українські полярники — про свою роботу
Це свіжа стаття, тому там ви бачите нинішню, XXVII експедицію, повний склад якої можна подивитись на сайті. Матеріал ще цікаво було читати і тому, що зовсім нещодавно мережею ширилась новина про те, що недалеко від станції вилупились перші пташенята субантарктичного пінгвіна. Фотографії пташенят можна знайти у статті, а більше фото — у дописі на Facebook.
Рубрика для жартів або гарних картиночок
Марочки
Нарешті прочитала статтю про марки воєнного часу на Ukraїner. Там трохи розповідають про марки, які з’явились під час повномасштабного вторгнення, про символізм, з ними пов’язаний, та про те, як їх використовують для допомоги ЗСУ.
І окремий блок про марки, які на честь України випускали поштові служби світу.
Поштові марки як креативна зброя
Я колекціонувала марки у юності і повернулась до цього хобі зараз. Коли складаю нові марки, під руки потрапляють екземпляри тої, старої колекції. І там є дуже щемкі, ось декілька:
Загадкова душа
Натрапила на статтю, яка частково ілюструє мою думку щодо російської культури. Ще на початку повномасштабної війни стикалась у соцмережах з думкою, що література та музика не повинні страждати і немає сенсу від них відмовлятись. Пізніше це активно демонстрували топи стрімінгових сервісів, де на перших місцях були пісні та відео російських артистів.
Наче вже тисячу разів сказали, але потрібно казати ще, поки у них залишається хоча б один перегляд або прослуховання з України. Якщо ця культура не змогла виховати своїх синів з розумінням, що не можна нападати на суверенну державу та вбивати людей ні за що, що цьому немає ні виправдання, ні прощення — то навіщо вона і нам, і будь-кому у світі? Якщо починати розбиратись у тому, хто с культурних діячів підтримує або не підтримує війну, хто виїхав, а хто ні — не встигнеш озирнутись, як знову будеш по коліна у багні.
Мені просто шкода навіть свого ментального ресурсу на роздуми про те, чи заслуговує твір уваги, якщо він вважався класикою ще до того, як порушення українських кордонів стало для пересічного росіяніна мейнстрімом. За замовчуванням вважаю, що воно все заразне. І стаття чудово це описує, категорично, але доступно:
Загадкова душа: як достоєвщина формує російське суспільство
Я і так змарнувала купу часу, коли вивчала не своїх, а чужих. Тепер я хочу більше дізнаватись про своє і більше такої помилки не робити.
Як конспектувати ефективно
Старенька стаття на освітньому порталі EdEra. Сама стаття невеличка, до того ж з жахливою версткою, але там дуже класні посилання:
The Learning Toolbox з прикладами конспектів для різних типів студентів;
відео від Томаса Франка: How to Take Notes in Class: The 5 Best Methods;
пояснення, що таке лінійні та не лінійні нотатки;
опис методу Корнелла з офіційного сайту.
Обожнюю матеріали з серії ‘Як навчитись вчитись‘, тому подібні штуки завжди привертають увагу.
What I wish I knew about Smart Notes
Передивилась це відео про Zettelkasten, воно просто чергове із сотень подібних, але чомусь саме після нього у мене склалась в голові концепція (напевно, спрацював якийсь ефект накопичення) і я почала у своїй базі знань позначати тип нотатки. І менше хвилюватись, якщо нотатка ще не оброблена і не впорядкована так, як собі уявляю. Якщо це fleeting note, то все добре, вона і повинна бути в легкому хаосі. Потім я перетворю окремі елементи з неї у literature note, а якщо їй пощастить, то якісь думки, які виникнуть завдяки їй, стануть permanent note.
Є тільки автоматичні субтитри.
Видавництво електронних книжок
Натрапила на статтю, у якій розповідають про створення першого видавництва електронних книжок. Це дуже цікаво, тому що я не знаю успішних кейсів від видавців. Скільки чула по інтерв’ю книжкових інсайдерів — у цьому прошарку панує піратство і електронку купляють менше, ніж паперових.
Я багато років тому відмовилась піратити і завжди купляю книжки та інший контент. В тому числі електронні. Але досі бачу, що звички такої в моєму оточенні немає. Тому цікавлюсь, як видавництва та книжкові магазини вирішують для себе це питання. Звичайно, дуже хочу, щоб як можна більше книжок було доступно в тому числі в електронному вигляді. А для цього потрібно, щоб створення електронної версії було економічно вигідним. Тоді видавці будуть вкладатись у підтримку різних форматів. Аудіокнижок це теж стосується.
У статті співзасновницею озвучено амбітні плани, до того ж вони роблять акцент на спеціалізованій літературі. Кажуть, що до кінця року хочуть видати три книги. Після статті зайшла на сайт та у соцмережі. Тиждень тому анонсували першу книгу Мацея Дутко "Торгуйся! Дзен переговорів".
Дуже цікаво подивитись, що з цього вийде, тому що для успішних продажів електронних книжок потрібно проводити не тільки суто маркетингову роботу, а й освітню. Пояснювати причинно-наслідковий зв’язок — чому не буде з’являтись нового якісного контенту, якщо всі будуть завантажувати книжки нелегально.
How to Make Yourself Into a Learning Machine
Я натрапила на ніби розсилку, від якої у мене протилежні почуття. Це явно були статті, які просто скопіювали без збереження оригінальної форми. Зробила такий висновок, тому що не вистачає ілюстрацій, хоча у тексті вони очікуються, іноді речення між собою не узгоджені, тому що це, мабуть, був або підпис до фото, або примітка, або підзаголовок. Просто жах.
Але при цьому доволі цінний зміст, тому я прочитала одну, а потім іншу і спробувала щось для себе знайти. Якщо я знаходжу тільки натхнення, це теж непогано. І я не знала, рекомендувати вам це чи ні, але на щастя, поки писала цей лист, знайшла оригінал, у якому все добре зі змістом та ілюстраціями, і тепер мені легше. Тому сміливо рекомендую.
Це розповідь Саймона, який займає позицію Director of Production Engineering у Shopify. Він описує свою роботу з прочитаними книжками, згадує Readwise, Anki, про який ми вже сьогодні розмовляли, Zettelkasten (хто б сумнівався) та GTD. Наче нічого нового, але мені дуже сподобалась стаття. Він так детально все описав, що захотілось бігти та й собі щось робити.
Це останній лист у цьому році. Бажаю вам гарних, затишних, тихих та спокійних свят. Дякую ЗСУ за можливість кожного тижня писати вам. Нехай наше спільне найважливіше бажання здійсниться.
Дякую, що читаєте листи та за підтримку розсилки. Для мене надзвичайно важливо було відчути, що я не одна і це комусь потрібно. Якщо я можу розрадити вас, принести користь або просто порадувати своїм листом — буду і далі це робити.
З Різдвом!
На смерть ворогам
Повернись Живим: https://savelife.in.ua/donate/
Фонд Сергія Притули: https://prytulafoundation.org/uk/home/support_page
United24: https://u24.gov.ua/
Госпітальєри: https://www.hospitallers.life/needs-hospitallers
Вишибанки: https://vyshybanky.com/
Бот Donate1024: https://donate1024.org/
Віко, дякую за такий чудовий лист. Не лист, а фактично план цікавих занять на канікулах як для мене. Вітаю з новорічними святами!